Makale Yazarak Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma yollarından bir tanesi de makale yazarak para kazanmaktır. Peki internette niçin makale yazılır öncelikle bunu açıklayalım. İnternette ziyaret edilen sitelerin sahipleri siteleri büyüdükçe içerik üretmekte zorlanırlar. Yani sitelerin altyapısı ve teknik işleriyle uğraşmaktan dolayı eskisi kadar çok içerik üretemezler ve bu içerikleri dışarıdan alma yoluna giderler. Yani başkalarının hazırlamış olduğu içerikleri satın alma yoluna giderler. Böylelikle hem sitelerini güncel tutmuş olurlar hem de sürekli büyümelerini gerçekleştirmeye devam ederler.

Tam da bu noktada makale yazarak para kazanma işi başlar. Fakat makale yazmanında püf noktaları vardır. Her yazılan makale internette kullanılamaz. Bu nedenle makale yazarken dikkat etmemiz gereken birtakım hususlar vardır. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1-Yazılan makaleler kesinlikle özgün olmalı: Bunun anlamı makalelerin sizin elinizden çıkmış olmasıdır. Nedeni ise siteler verdiğiniz makaleleri siz yazmayıp başka yerden alıntı yapıyorsanız.(kopyala-yapıştır usulü) Google botları bunu anlıyorlar ve kopya içerikler olarak kaydediliyor. Bu şekildeki makaleleri zaten hiçbir site ve kişi almaz.

Benim yaptığım şey sitelerde yaptığım araştırmalar neticesinde yazılarımı kendi düşüncelerimi de katarak oluşturuyorum. Bu şekilde yazılan tüm yazılarda Google gözünde özgün yazılar olmakta. Asla kopyala yapıştır yapmıyorum. Bu hem diğer arkadaşların emeklerini çalmak hem de özgün olmayan çöp içerik üretmek anlamına gelmektedir. Bu nedenle araştırma sonuçlarımızı kendi yorumlarımızla birleştirerek özgün yazılar hazırlıyoruz.

2-Makalelerde noktalama işaretlerine dikkat edilmeli: Yazılan makalelerimiz kesinlikle imla kurallarına uygun olarak yazılmalıdır. Bu konu üzerinde fazla durmayacağım. Zaten hepiniz biliyorsunuz işte .

3-Son dikkat edeceğimiz husus ise makalelerimizin seo uyumlu makaleler olması gerektiğidir.Seo demek Google da üst sıralarda gösterimde olma çalışmalarının bütünüdür. Bunun içinde bazı kurallar vardır. Bunlara da dikkat etmek gerekir. Bildiğim bazı kuralları açıklayayım.

3.1 Seo uyumlu makalelerin can damarı başlıktır. Başlıklar mümkün olduğunca kısa olmalı ve 3-5 kelimeden fazla olmamalıdır. Başlık içerisinde yazdığımız konu ile ilgili seçtiğimiz anahtar kelime mutlaka başlığın ilk kelimelerinde geçmelidir. Anahtar kelimeler içeriğimizi yani ne ile ilgili yazdığımızı bildiren kelimelerdir. Bu yazı için makale, para ve seo olarak düşünülebilir.

3.2 Yazdığımız makaleler güncel olmalıdır. Hangi konu ile ilgili makale yazıyorsak ,o konudaki güncel gelişmeleri takip etmeliyiz. Gerekirse yabancı ve Türkçe kaynaklardan araştırma yapabiliriz.

3.3 Birde vurgulamak istediğim yazdığınız makalelerde ortalama her 300 kelimede bir görsel ekleyebilirsiniz. Bu görsellere anahtar kelimelerle uygun olarak isim vermek gerekmekte. Yani eklediğiniz görseller içeriğinizle alakalı olmalıdır.

3.4 Son olarak ise makale uzunluğundan bahsetmek istiyorum. Yazacağımız makaleler 400-600 kelime arası olması mantıklıdır. Aslında Google uzun yazıları sever. en çok görüntüleme alan blog siteleri ve diğer siteler için  ortalama kelime sayıları 1500-2000 dir .Fakat bu yazıların okuyucuyu da sıkmaması için çok da uzun tutmamak gerekir.

Artık tamam ben bu okuduklarımın hepsini yapabilirim diyorsanız ,internette makale yazarak para kazanabilirsiniz. Bunun için makale alan siteler bulunmaktadır. Google a makale yazarak para kazanmak yazarsanız bu siteler karşınıza çıkacaktır. Bu sitelere üye olup, makale gönderebilirsiniz. Bir diğer yöntemde sitelere evinizden yazdığınız makaleleri göndermek yerine sitede makale yazarı olmaktır.

Herhangi bir sitede ücretli yazarlık ya da misafir yazarlık yaparak makale ve içerik üretiminden para kazanabilirsiniz. Gelgelelim işin en cazip tarafına.Ben bu makale işlerinden ne kadar para kazanırım dediğinizi duyar gibiyim.

Bu işi bir meslek olarak sürdürmek için bilgi birikiminiz ve deneyiminiz olmalıdır. Aksi durumda yan gelir olarak düşünebilirsiniz. Makalenizi satın alan site sahipleri ya da makale yazarlığı yaptığınız platformlar size ödemeyi kelime başına yaparlar.

Ayda Ne Kadar Kazanılır ?

Bu miktar sizin ne kadar kaliteli ve ne kadar çok makale yazdığınızla ilgilidir. Ortalama bir değer verirsem 100 kelimelik bir makale için piyasa size ortalama 1 lira öder.Bu para değişebilir tabii. Bu hesaba göre her gün 500 kelimelik 3  makale üretseniz. Günlük 15 tl den ayda 450 tl kazanabilirsiniz. Bu işi meslek olarak yapanlarda var. Tanınan bir makale yazarı iseniz ve çok iş alıyorsanız geliriniz artar tabii. Ortalama bir değer ama 100 kelime başına daha fazlada kazanabilirsiniz. Kazanç işi tamamen yazı kaliteniz ve üretkenliğinizle ilgilidir.

Yazımın son kısmında ise size makale yazımı konusunda bir öneride bulunmak istiyorum. Yeni bir site açacaksanız ya da bir siteniz varsa bu makaleleri kendi sitenizde yazmanızdır.Bunun sebebi ise şudur.Makaleden yukarıda anlattığım kadar para kazanmak demek hatırı sayılır bir içerik oluşturuyorsunuz demektir. Bu içerikleri seo ya uyumlu bir şekilde kendi sitenizi açarak yayınlarsanız ileride açmış olduğunuz sitelerden güzel paralar kazanmanız olasıdır. Şunu unutmayınız ki hiçbir site veya site yöneticisi sizin makalelerinizden sizden daha çok kazanmadan size para vermez. Bu da demek oluyor ki kendi sitenizi geliştirmek için kullanacağınız makaleler ileride size hatırı sayılır paralar kazandırabilir.

Sonuç olarak İster sitelere makale yazarak para kazanırsınız, isterseniz de bu makaleleri bir site açarak değerlendirirsiniz. Karar size kalmış. Umarım bu makalemle size faydalı olabilmişimdir.

Sağlıklı Günler ve Bol Kazançlar Dileğiyle…