İşe Alındığınızı Anlama Yolları

                   10103047-business-arrangement

İçinizde İş Görüşmelerine katılıpta ,görüşme sonrası acaba işe alındımmı diye merak etmeyen yoktur. İş görüşmeleri esnasında aslında görüşme yaptığımız firma yöneticisi ya da insan kaynakları personeli görüşme esnasındaki hal ve hareketleri ile işe alınıp alınmadığımız konusunda bize fikir veriyor.

1-Yine tecrübe ile sabittir. Güzel bir görüşme geçirmişseniz ve karşı taraf sizi diğer şirket yöneticileri ile tanıştırmaya başlamış ise, bu durum yüksek ihtimalle kabul edildiğinizi göstermekte.

2-Yine bir iş görüşmesi sonunda ikinci bir görüşmeye davet ediliyorsanız ya da şirketin farklı bir birimiyle bir görüşme daha yapıyorsanız büyük ihtimalle işe alınmak üzere olduğunuzun bir göstergesidir.

3-Eğer mülakat esnasında insan kaynakları yöneticisi size özel hayatınıza yönelik sorularda yöneltiyorsa ve görüşme de biraz uzamış ise, görüşme yaptığınız şirket sizinle ilgili olarak olumlu düşünüyor demektir. Şirketler işine yaramayacak kişilerle görüşmelerini çok uzun tutmazlar. Nedeni ise işe alım sürecinde daha birçok adayla görüşülecek olmasıdır.

4-İş görüşmesinin sonlarına doğru İK yöneticisinin size şirketle ilgili çeşitli bilgiler vererek şirketi övmeye başlaması da işe çok yüksek ihtimalle alınmış olduğunuzun belirtisidir.

5-Son olarakta CV üzerinden referans kontrolü yapılması gibi bir durum sözkonusu ise bu da sizin işe alınması en muhtemel adaylardan birisi olduğunuzu göstermektedir.

Bu yazdıklarım iş görüşmelerinde lehinize ne kadar olumlu bir hava estiğinin göstergesi olsada ,iş dünyası herzaman büyük bir rekabet gerektirir.Bu nedenledir ki kesinlikle işe alındım dediğiniz görüşmelerden bile yüzünüzü güldürmeyen sonuçlar çıkabilir.

İlk iş aradığım zamanlarda tüm iş ilan sitelerine internet üzerinden kayıt olmuştum.Biliyorsunuz bu alanda Yenibiriş ve kariyer net en büyük ve eski iş arama ilan sitelerinden. Ben ilk işime bir mühendis olmama rağmen mermer işçisi ilanına başvuru yaparak girmiştim. Telefonda siz mermer işçisi arıyorsunuz fakat ben mühendisim ama istediğiniz koşullarda size yardımcı olabilirim diye bir konuşma yapmıştım. İşyeri yöneticisi bir teknikerdi beni çağırmıştı ve iş görüşmesinden sonra mermer fabrikasında işe başlamıştım. Bu alakasız ilana başvurumdan dolayı 2 sene çalıştığım bir işim olmuştu. Ummadığınız bir ilan bazen hayatta size değişik kapılar açabilir bunu da unutmayın.